E5 – LABORATORIJ ZA ODPRTE SISTEME IN MREŽE

OMREŽJE NASLEDNJE GENERACIJE

Omrežje naslednje generacije (ONG) je celota ključnih arhitekturnih sprememb v telekomunikacijskih jedrih in dostopnih omrežjih. Splošna ideja NGN je, da eno omrežje prenaša vse informacije in storitve (glas, podatke in vse vrste medijev, kot je video), tako da jih združi v IP pakete, podobne tistim, ki se uporabljajo na internetu. NGN-ji so običajno zgrajeni okoli internetnega protokola, zato se tudi izraz IP včasih uporablja za opis preoblikovanja nekdaj telefonskih centrov v ONG

UVOD V (ONG)

V skladu z ITU-T je definicija: Omrežje naslednje generacije (OGN) je paketno omrežje, ki lahko zagotavlja storitve, vključno s telekomunikacijskimi storitvami, in lahko uporablja več širokopasovnih povezav, kakovost prometno-tehnoloških tehnologij, ki omogočajo storitve, in katere funkcije, povezane s storitvami, so neodvisne od osnovnih transportnih tehnologij. Ponuja neomejen dostop uporabnikov do različnih ponudnikov storitev. Podpira splošno mobilnost, ki bo omogočala dosledno in vseprisotno zagotavljanje storitev uporabnikom.

S praktičnega vidika ONG vključuje tri glavne arhitekturne spremembe, ki jih je treba obravnavati ločeno:

  • V osrednjem omrežju ONG pomeni konsolidacijo več (namenskih ali prekrivnih) prometnih omrežij, ki so vsaka zgodovinsko zgrajena za različne storitve v eno jedro prometnega omrežja (pogosto na podlagi IP in Ethernet). Med drugim vključuje migracijo glasu iz arhitekture s preklopom prek stikal (PSTN) v VoIP in migracijo starejših storitev, kot je X.25, frame relay (bodisi komercialna migracija stranke na novo storitev, kot je IP VPN, ali tehnično izseljevanje z emulacijo “zapuščine storitve” na ONG).
  • V žičnem dostopovnem omrežju ONG pomeni prehod iz dvojnega sistema starega glasu poleg namestitve xDSL v lokalne izmenjave na konvergirano nastavitev, v kateri DSLAM integrira glasovna vrata ali VoIP, kar omogoča odstranitev glasovne preklopne infrastrukture iz izmenjave
  • V omrežju kabelskega dostopa pomeni konvergenca ONG migracijo glasu konstantne bitne hitrosti v standarde CableLabs PacketCable, ki zagotavljajo storitve VoIP in SIP. Obe storitvi vozita preko DOCSIS-a kot kabelski podatkovni sloj.

V omrežju MNG obstaja bolj opredeljeno ločevanje med prometnim (povezljivostnim) delom omrežja in storitvami, ki potekajo na tem transportu. To pomeni, da lahko ponudnik, kadar želi omogočiti novo storitev, to stori tako, da jo opredeli neposredno na sloju storitve, ne da bi upošteval transportni sloj – to pomeni, da so storitve neodvisne od podrobnosti o prevozu. Vedno več aplikacij, vključno z glasovnim, so ponavadi neodvisne od dostopovnega omrežja (razdruževanje omrežja in aplikacij) in bodo bolj na napravah končnih uporabnikov (telefon, računalnik, set-top box).

OSNOVNE TEHNOLOŠKE KOMPONENTE

Omrežja naslednje generacije temeljijo na internetnih tehnologijah, vključno z internetnim protokolom (IP) in večprostorskim preklapljanjem oznak (MPLS). Na aplikacijski ravni se zdi, da protokol za začetek seje (SIP) prevzema od ITU-T H.323.

Sprva je bil H.323 najbolj priljubljen protokol, čeprav se je njegova priljubljenost zmanjšala v »krajevni zanki« zaradi prvotnega slabega prehoda prevoda omrežnih naslovov (NAT) in požarnih zidov. Zaradi tega, ker so bile razvite domače VoIP storitve, je bil SIP bolj razširjen. Vendar pa v glasovnih omrežjih, kjer je vse pod nadzorom omrežnega operaterja ali telco, mnogi izmed največjih prevoznikov uporabljajo H.323 kot izbrani protokol v svojih osrednjih hrbtenicah. 323, je zdaj mogoče, da naprave H.323 preprosto in dosledno prečkajo NAT in požarne zidove, kar odpira možnost, da se H.323 znova lahko obravnava ugodneje v primerih, ko so take naprave pred tem obremenjene z njegovo uporabo. Kljub temu večina telekomunikacijskih podjetij intenzivno raziskuje in podpira IP multimedijski podsistem (IMS), kar daje SIP največjo možnost, da bo najpogosteje sprejet protokol.

Za glasovne aplikacije je ena najpomembnejših naprav v omrežju NGN Softswitch – programabilna naprava, ki nadzira klice prek VoIP. Omogoča pravilno integracijo različnih protokolov znotraj ONG. Najpomembnejša funkcija programske opreme Softswitch je ustvarjanje vmesnika do obstoječega telefonskega omrežja, PSTN, prek signalizacijskih prehodov in medijskih prehodov. Vendar lahko različni proizvajalci opreme različno definirajo program Softswitch in imajo nekoliko drugačne funkcije.

Pogosto lahko najdemo izraz Gatekeeper v literaturi ONG. To je bila sprva VoIP naprava, ki je pretvarjala (z uporabo prehodov) glas in podatke iz analogne ali digitalne komutirane oblike (PSTN, SS7) v paketno bazirano (IP). Nadziral je enega ali več prehodov. Takoj, ko je ta vrsta naprave začela uporabljati protokol za nadzor prehoda medijev, je bilo ime spremenjeno v krmilnik za prehod medijev (MGC).

Call Agent je splošno ime za naprave / sisteme, ki nadzorujejo klice.

Multimedijski podsistem IP (IMS) je standardizirana arhitektura NGN za zmogljivost internetnih medijskih storitev, ki jo določata Evropski inštitut za telekomunikacijske standarde (ETSI) in Projekt partnerstva tretje generacije (3GPP).

demo

Laboratorij za odprte sisteme in mreže

  • Jamova cesta 39, 1000, Ljubljana
  • + 386 (0)1 477 3900
  • info@e5.ijs.si