E5 – LABORATORIJ ZA ODPRTE SISTEME IN MREŽE

  • O Laboratoriju

    Laboratorij za odprte sisteme in mreže

    Laboratorij za odprte sisteme in mreže je bil ustanovljen leta 1992. Aktivnosti laboratorija so usmerjene v raziskave in razvoj informacijske varnosti, omrežij naslednje generacije, telekomunikacijskih tehnologij, komponent in integriranih sistemov ter storitev in aplikacij informacijske družbe. Laboratorij izvaja raziskovalni program “Tehnologije interneta prihodnosti: koncepti, arhitekture, storitve in družbeno-ekonomski vidiki”. Raziskave potekajo še pri mednarodnih projektih iz programov Obzorje 2020, DG Justice in CEF ter pri enem nacionalnem projektu.

  • Kibernetska varnost

    Informacijska varnost, zasebnost in kibernetski kriminal

    Rezultati naših raziskav na področju informacijske varnosti, zaščite zasebnosti in boja proti kibernetskemu kriminalu obsegajo gradnike za kriptografske algoritme, algoritme za upravljanje zaupanja, varnostne mehanizme na podlagi konteksta, protokole nadzora dostopa, metode za overjanje in avtorizacijo uporabnikov, modele za ocenjevanje kibernetske varnosti, metode za zaščito kritične infrastrukture in infrastrukture za varne čezmejne storitve.

    Večino aktivnosti izvajamo v okviru projektov EU, kot so DEFENDER, CONCORDIA, COMPACT, eSENS, STORK 2.0, SI-PASS, eID4U, DIADEM, FAIN, DAIDALOS, ICE-CAR in ICE-TEL.

    Preberi več

  • Omrežje naslednje generacije

    Omrežje naslednje generacije

    Drugo področje raziskav so koncepti, arhitekture in storitve omrežij naslednje generacije. Med rezultate na tem področju štejemo scenarije prihodnjega razvoja interneta, pametna omrežja, infrastrukturo za organizacije za reševanje in zaščito, dinamični model napovedovanja porabe energije, storitve za upravljanje porabe energije in platforme za sodelovanje.

    Aktivnosti so bile del projektov EU, kot so Flex4Grid, EIFFEL, ALIPRO, BReATH, DAIDALOS in NICE.

    Preberi več

  • E-izobraževanje

    Tehnološko podprto učenje

    E-izobraževalne tehnologije so že vrsto let eno od glavnih področij naših raziskav in razvoja. Rezultati na tem področju obsegajo platforme za izmenjavo učnega gradiva, pametne prostore za učenje, resne igre (npr. za usposabljanje na področju digitalne forenzike) in platforme za usposabljanje v oblaku.

    Mnoge raziskovalne dejavnosti so bile izvedene v projektih, ki jih financira EU, na primer EMPLOYID, iCamp, Elena, PROLEARN, UNIVERSAL, e4VET, SELPRAF, MERLAB, ICOPER in OpenScout.

    Preberi več

  • TESTIRANJE NOVE NAMIZNE IGRE “INFINITY”

    TESTIRANJE NOVE NAMIZNE IGRE “INFINITY”

    V okviru projekta Erasmus+ “DiGiBLEND | Improving adult digital literacy through innovative gamified blended learning” smo razvili nov in inovativen pristop k poučevanju in usposabljanju osnovnih digitalnih veščin za ciljno skupino starejših odraslih. Kot rezultat smo razvili novo namizno igro “INFINITY” za namen ocenjevanje digitalne pismenosti med starejšimi odraslimi z uporabo metodologije “game-based assessment”. Testiranje […] Preberi več
  • Dan Odprtih Vrat 2024 na Institutu “Jožef Stefan”

    Dan Odprtih Vrat 2024 na Institutu “Jožef Stefan”

    Na Institutu “Jožef Stefan” vsako leto organiziramo tradicionalne Dneve Jožefa Stefana, ki v počastitev rojstnega dne Jožefa Stefana – 24. marca – običajno potekajo konec marca. Dneve Jožefa Stefana 2024 zaključujemo v soboto, 23. 3. 2024 na Dan odprtih vrat Instituta “Jožef Stefan”, ki ga organiziramo v sodelovanju z raziskovalnimi odseki in centri. Dan odprtih […] Preberi več
  • Dan odprtih vrat Instituta “Jožef Stefan”

    Dan odprtih vrat Instituta “Jožef Stefan”

    Na Institutu “Jožef Stefan” vsako leto organiziramo tradicionalne Dneve Jožefa Stefana, ki v počastitev rojstnega dne Jožefa Stefana – 24. marca – običajno potekajo konec marca. Dneve Jožefa Stefana 2023 zaključujemo v soboto, 25. 3. 2023 na Dan odprtih vrat Instituta “Jožef Stefan”, ki ga organiziramo v sodelovanju z raziskovalnimi odseki in centri. Dan odprtih […] Preberi več

demo

Laboratorij za odprte sisteme in mreže

  • Jamova cesta 39, 1000, Ljubljana
  • + 386 (0)1 477 3900
  • info@e5.ijs.si